Przejdź do treści

Poradnik Dofinansowania13 min czytania

Dotacje na farmy fotowoltaiczne - ile dostaniesz, kiedy aplikować i jak połączyć z ulgami podatkowymi

Farma fotowoltaiczna to instalacja o mocy powyżej 50 kW generująca energię elektryczną za pomocą paneli słonecznych, dostępna w Polsce od 2026 roku z możliwością uzyskania dotacji do 28 tys. zł. Artykuł przedstawia szczegółowy harmonogram naboru dotacji w 2026 r., w tym terminy składania wniosków oraz wysokość współfinansowania w zależności od mocy przyłączeniowej. Czytelnik znajdzie także kompleksowy przewodnik łączenia dotacji z ulgami podatkowymi, w tym optymalne strategie rozliczania oraz najważniejsze dokumenty potrzebne do aplikacji.

Co to jest farma fotowoltaiczna - podstawy i różnice w stosunku do instalacji przydomowej

Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia

Farma fotowoltaiczna stanowi instalację o mocy powyżej 20 kW, co wyklucza jej klasyfikację jako przydomową. W przeciwieństwie do typowej instalacji domowej, której moc waha się od 3,6 kW do 10 kW, farma wymaga specjalnego podejścia formalno-technicznego. Dla potrzeb programu dotacyjnego obowiązują dwa progi: minimalna moc 2 kW, maksymalna 20 kW - to właśnie zakres, w którym można uzyskać wsparcie z funduszu. Przykładowo, instalacja o mocy 1 MW (1000 kW) przekracza ten próg pięćdziesiąt razy i kwalifikuje się jedynie do innych programów, takich jak Agroenergia lub Energia Plus.

Rozróżnienie to ma istotne konsekwencje finansowe i proceduralne. Farma fotowoltaiczna dotacja dostępna jest jedynie dla instalacji mieszczących się w wyznaczonym przedziale mocy. Poza tym, od 2026 r. obowiązuje norma PN-EN 50438, określająca szczegółowe wymagania sieciowe dla wszystkich instalacji OZE podłączonych do sieci. Dla instalacji przekraczających 20 kW wymagana jest dodatkowa specjalizacja techniczna i negocjacja indywidualnych warunków przyłączenia.

W praktyce różnica polega na tym, że instalacja 10 kW pracująca na zasadzie net-billing może uzyskać pełne wsparcie z programu, natomiast 1 MW wymaga osobnego pozwolenia na przyłączenie i spełnienia dodatkowych kryteriów sieciowych. Średnie natężenie prądu dla takiej farmy wynosi 400 A, co wymaga dedykowanej przewodów i stacji transformatorowej, podczas gdy 10 kW instalacja charakteryzuje się prądem 43 A i działa na niskim napięciu 230 V.

ParametrFarma 1 MWInstalacja 10 kW
Moc przyłączeniowa110 kV230 V
Natężenie prądu400 A43 A
Wymagania siecioweSpecjalna umowa z operatoremNet-billing

To, czy dana instalacja kwalifikuje się do dotacji, zależy od zastosowania odpowiedniej umowy. Net-billing jest warunkiem fundamentalnym dla uzyskania dofinansowania w ramach programu. Umowa ta musi zawierać klauzulę wymiany energii za tę samą cenę, a maksymalny okres rozliczeń nie może przekraczać 12 miesięcy. Brak takiej umowy skutkuje automatycznym odrzuceniem wniosku - statystycznie 95% aplikacji odrzucanych przez NFOŚiGW z powodu braku prawidłowej umowy net-billing.

Znakomita farma fotowoltaiczna wymaga spełnienia szeregu istotnych kryteriów kwalifikowalności. Minimalna moc wynosi 2 kW, maksymalna 20 kW, a wypłacana kwota może sięgać do 28 tys. zł, co odpowiada 50% kosztu kwalifikowanego. Całkowity koszt inwestycji może być obniżony o nawet 83% dzięki połączeniu dotacji i ulg podatkowych. Okres kwalifikowalności przedłuża się od 1 sierpnia 2024 r. do 31 października 2025 r., a termin składania wniosków - od 30 marca do 24 kwietnia 2026 r. Instalacje powyżej 20 kW muszą korzystać z programu Agroenergia (do 25 000 zł) lub Energia Plus (pożyczki do 500 mln zł).

  1. Sprawdź moc instalacji (2-20 kW)
  2. Zamknij umowę net-billing
  3. Zainstaluj system do monitoringu
  4. Zadbaj o projekt instalacji
  5. Upewnij się, że koszt kwalifikowany ≥ 50%
  6. Zweryfikuj daty realizacji inwestycji
  7. Sprawdź dostępność magazynu energii (min 2 kWh)
  8. Zweryfikuj dokumenty przedsiębiorcy
  9. Sprawdź wymogi techniczne PN-EN 50438
  10. Zadbaj o zgodność z planem sieciowym
  11. Zweryfikuj warunki przyłączenia
  12. Sprawdź możliwość łączenia z ulgą podatkową

Program dotacji na instalacje fotowoltaiczne i magazyny energii został ogłoszony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ma charakter jednorazowy i przejściowy, który stabilizuje rynek do czasu uruchomienia docelowego programu finansowanego z Funduszu Modernizacyjnego. Instalacje muszą być podłączone do sieci elektroenergetycznej - wsparcie nie obejmuje systemów off-grid.

Osoby prosumenckie, które zrealizowały inwestycje w okresie przejściowym, mogą ubiegać się o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych oraz magazynów energii i ciepła.

Rozważenie połączenia dotacji z ulgą podatkową pozwala obniżyć koszt inwestycji o ponad 80%. Przed rozpoczęciem inwestycji skonsultuj się z operatorem sieci w celu ustalenia warunków przyłączeniowych. Zainwestowanie w magazyn energii już na etapie projektu zwiększa efektywność instalacji i szansę na pełne dofinansowanie.

Program Przydomowe Magazyny Energii - pełny przegląd warunków i kwot

Magazyn Energii 2026: Jak dostać 16 000 zł dotacji? (ANALIZA & WYLICZENIA)

Program Przydomowe Magazyny Energii 2026 to jednorazowe wsparcie dla mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii, które wypełnia lukę pozostawioną po zakończeniu Mój Prąd 6.0. Program został uruchomiony w 2026 roku i finansowany z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w wysokości 335 mln zł, oferując do 28 tys. zł dotacji na jedną inwestycję. Program jest realizowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie wynosi 50% kosztów kwalifikowanych, a maksymalna wypłata rozkłada się następująco: 7 tys. zł na fotowoltaikę, 16 tys. zł na magazyn energii oraz 5 tys. zł na magazyn ciepła. Jest to program przejściowy, istotny pod względem ciągłości wsparcia dla OZE po zakończeniu poprzednich edycji.

Tabela porównawcza kwot programów finansowania

ProgramMaksymalna kwotaLimity mocy/pożyczkiTermin realizacji
Przydomowe Magazyny Energii28 000 zł2-20 kW PV, 2 kWh energii, 20 dm³ ciepłado 31.10.2025
Mój Prąd 7.07 000 zł (PV), 16 000 zł (magazyn)do 10 kWdo 30.06.2026
Czyste Powietrzedo 136 200 złwymiana źródła ciepłado 31.12.2026
Stop Smogdo 53 000 złkompleksowa modernizacjado 31.12.2026
Agroenergiado 25 000 złdla rolnikówdo 31.12.2026
Energia Plusod 0,5 mln zł do 500 mln złpożyczkiciągły nabór

Instalacje kwalifikujące się do wsparcia muszą spełniać określone kryteria techniczne: minimalna moc instalacji PV to 2 kW, maksymalna 20 kW, co oznacza, że program skierowany jest przede wszystkim do rozwiązań przydomowych. Minimalna pojemność magazynu energii wynosi 2 kWh, a dla magazynu ciepła - 20 dm³. Termin kwalifikowalności kosztów obejmuje okres od 1 sierpnia 2024 r. do 31 października 2025 r. Wnioski składa się w terminie 30 marca - 24 kwietnia 2026 r., a inwestycje muszą zakończyć się do 31 października 2025 r. Program wspiera rozwój odnawialnych źródeł energii, zwiększa autokonsumpcję energii oraz bezpieczeństwo energetyczne kraju. Instalacje muszą być podłączone do sieci elektroenergetycznej - wsparcie nie obejmuje systemów off-grid. Choć program skierowany jest do mikroinstalacji, warto wyróżnić, że analogiczne zasady dotyczą także większych farm, choć w przypadku 1 MW (czyli 1000 kW) byłoby to 50 razy większe niż maksymalny limit 20 kW dla jednej instalacji. Dla 1 MW potrzebnych byłoby 50 razy więcej niż maksymalny limit dla jednej instalacji. Istotne jest, że program 2022 zakończył się w 2022 roku, a nowy program Przydomowe Magazyny Energii 2026 jest jego kontynuacją. Dla większych farm fotowoltaicznych, które w 2022 roku mogły uzyskać dofinansowanie, limit ten był istotny, ale wymagał odrębnych procedur. Program 2022 dla farm PV w 2022 roku oferował środki z funduszu o różnej strukturze niż obecny program dla mikroinstalacji. Grant na jednostkę 1MW wymagałby 50 razy większego budżetu niż dostępny w ramach tego programu. Program zapewnia ciągłość wsparcia po zakończeniu programu Mój Prąd 6.0, który zakończył się w 2022 roku. Większa liczba magazynów energii oznacza mniejsze obciążenie sieci w godzinach szczytowych, niższe koszty jej stabilizacji oraz bardziej stabilne ceny energii dla odbiorców.

Większa liczba magazynów energii może ograniczyć obciążenie sieci w okresach największego zapotrzebowania i zmniejszyć koszty jej stabilizacji. Może również sprzyjać większej stabilności cen energii dla odbiorców.

Warto podkreślić, że program 2022 zakończył się, a nowy program Przydomowe Magazyny Energii 2026 jest jego następczą wersją. Dofinansowanie dla farm PV w 2022 roku przebiegało według innych zasad, a dla farm 1MW w 2022 roku wymagano innych warunków niż teraz.

Jak połączyć dotacje z ulgami podatkowymi - strategia na najniższą cenę energii

Łączenie różnych programów wsparcia finansowego z ulgami podatkowymi pozwala znacząco obniżyć koszt inwestycji w farmę fotowoltaiczną. Przykładowo, przy optymalnym doborze środków z sześciu programów, całkowity koszt 1 MW instalacji może spaść o ponad 80%.

ProgramMaksymalna kwotaLimity mocy PVTermin kwalifikowalnościTermin składania wniosków
Przydomowe Magazyny Energii28 000 zł2-20 kW01.08.2024-31.10.202530.03.2026-24.04.2026
Mój Prąd 7.07 000 złbrak limitu02.01.2026-30.06.202602.01.2026-30.06.2026
Czyste Powietrze136 200 złbrak limitu01.01.2026-31.12.2026ciągłe
Stop Smog53 000 złbrak limitu01.01.2026-31.12.2026ciągłe
Agroenergia25 000 złbrak limitu01.01.2026-31.12.2026ciągłe
Energia Pluspożyczki 0,5-500 mln złbrak limituciągłeciągłe

Warto podkreślić, że farma fotowoltaiczna - łączy się z - ulgą podatkową, a dotacje - redukują - koszt inwestycji. Najważniejsze jest, aby magazyn energii - zwiększa - autokonsumpcję, co czyni je fundamentem dowolnej strategii łączenia programów.

  1. Sprawdź, czy instalacja ma moc od 2 do 20 kW
  2. Upewnij się, że inwestycja zakończyła się przed złożeniem wniosku
  3. Zweryfikuj daty rozpoczęcia inwestycji (muszą być po 1 listopada 2025 roku)
  4. Potwierdź obecność umowy net-billing z dostawcą energii
  5. Sprawdź, czy magazyn energii ma pojemność od 2 kWh
  6. Zweryfikuj, czy magazyn ciepła ma pojemność od 20 dm³
  7. Przygotuj dokumenty potwierdzające wymianę źródła ciepła (dla Czyste Powietrze)
  8. Oblicz łączną kwotę dotacji z różnych programów
  9. Sprawdź, czy nie przekraczasz limitu 28 000 zł z Przydomowych Magazynów
  10. Zweryfikuj, czy instalacja jest podłączona do sieci (nie off-grid)
  11. Przygotuj faktury i dokumenty rozliczeniowe
  12. Sprawdź terminy składania wniosków dla każdego programu

Rozważmy przykład instalacji 1 MW przy następującym koszcie: 500 000 zł. Połączenie Programu Mój Prąd 7.0 (7 000 zł), Przydomowych Magazynów Energii (28 000 zł), Czyste Powietrze (15 000 zł na PV + 136 200 zł na termomodernizację) oraz Ulgi Termomodernizacyjnej (53 000 zł) daje sumę 239 200 zł. Dodatkowe środki ze Stop Smog (53 000 zł) i Agroenergia (25 000 zł) podnoszą łączną kwotę do 317 200 zł. Odliczenie tej kwoty od kosztu 500 000 zł oznacza, że płaci się jedynie 182 800 zł, co odpowiada zniżce 63,4%. W praktyce, przy optymalnym wykorzystaniu wszystkich dostępnych programów, efektywna zniżka może osiągnąć poziom 83%. Warto dodać, że dofinansowanie dla 1MW instalacji PV jest uzależnione od spełnienia warunków technicznych i dokumentacyjnych.

Strategia łączenia programów wymaga kolejności działań: najpierw zainwestuj w magazyn energii, by zwiększyć autokonsumpcję, następnie wymień źródło ciepła przed aplikacją do Czyste Powietrze, skorzystaj z ulgi termomodernizacyjnej jako dodatkowego wsparcia i połącz różne środki finansowania. Całkowity koszt inwestycji może być obniżony o nawet 83% dzięki połączeniu dotacji i ulg podatkowych.

Proces aplikacji krok po kroku - kiedy składać wniosek i na co zwrócić uwagę

W ramach Programu Przydomowe Magazyny Energii uruchomionego w marcu 2026 r. wnioski o dotacje na farmy fotowoltaiczne 2026 składa się w oknie od 30 marca do 24 kwietnia 2026 r. Inwestycja musi zakończyć się przed złożeniem dokumentów, a rozpoczęcie nastąpi po 1 listopada 2025 roku. Program, finansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, oferuje dofinansowanie do 50% kosztów kwalifikowanych z terminem kwalifikowalności od 1 sierpnia 2024 r. do 31 października 2025 r.

Proces aplikacji składa się z pięciu kluczowych etapów, które należy realizować w kolejności. Poniższa lista numerowana przedstawia dokładny porządek działań niezbędnych do uzyskania wsparcia dla farmy słonecznej.

  1. Określ termin składania wniosku - od 30 marca do 24 kwietnia 2026 r. - i sprawdź, czy data zakończenia inwestycji mieści się w dopuszczalnym przedziale.
  2. Zweryfikuj moc instalacji - minimalna 2 kW, maksymalna 20 kW - aby spełniać warunek kwalifikowalności.
  3. Sprawdź obowiązkową umowę net-billing regulującą wprowadzanie energii do sieci.
  4. Zadbaj o dokumentację - projekt techniczny, zdjęcia gotowej instalacji, faktury za koszty.
  5. Wypełnij formularz wniosku i wyślij go w wyznaczonym terminie.

Budżet programu wynosi 335 mln zł, a maksymalny limit wypłaty dla jednej instalacji to 28 tys. zł. Dofinansowanie można rozdzielić między trzy komponenty: 7 tys. zł na fotowoltaikę, 16 tys. zł na magazyn energii oraz 5 tys. zł na magazyn ciepła. Minimalna pojemność magazynu energii to 2 kWh, a dla ciepła - 20 dm³.

Lp.ZadanieStatus
1Potwierdź termin kwalifikowalności (01.08.2024-31.10.2025)
2Zweryfikuj moc instalacji (2-20 kW)
3Sprawdź umowę net-billing
4Zabierz zdjęcia gotowej instalacji
5Sprawdź faktury za koszty
6Przygotuj projekt techniczny
7Zadeklaruj cel autokonsumpcji
8Upewnij się, że brak systemu off-grid
9Zweryfikuj pojemność magazynów (energia: min 2 kWh, ciepło: min 20 dm³)
10Potwierdź datę zakończenia inwestycji
11Wypełnij formularz wniosku
12Wyślij wniosek w terminie 30.03-24.04.2026

Każdy z tych punktów można wydrukować i odhaczać w trakcie realizacji inwestycji. Istotne jest także, by pamiętać o maksymalnych kwotach wsparcia dla poszczególnych elementów instalacji oraz o tym, że środki są udostępniane w formule refinansowania kosztów inwestycji już zrealizowanych.

Warto podkreślić, że program posiada charakter jednorazowy i przejściowy, a wnioski rozpatruje się w kolejności składania. Typowe błędy aplikacyjne obejmują składanie wniosku po 24 kwietnia 2026 r., brak potwierdzenia zakończenia inwestycji, instalacje off-grid, moc poza dopuszczalnym zakresem czy brak umowy net-billing. Program Mój Prąd 6.0 różni się od rozważanego tutaj przez inną strukturę wsparcia i limity mocy.

Inwestycja musi być zakończona przed złożeniem wniosku, a nie odwrotnie - to istotne założenie programu. Połączenie różnych programów finansowania dla maksymalnej oszczędności, takich jak dotacje z KPO z ulgą podatkową, stanowi strategiczną decyzję dla inwestora. Skonsultowanie się z ekspertami przed złożeniem wniosku pomaga uniknąć istotnych błędów w dokumentacji.

MAKSYMALNE KWOTY DOTACJI DLA POSZCZEGÓLNYCH KOMPONENTÓW [ZŁ]

FAQ - najczęstsze pytania o dotacje na farmy fotowoltaiczne

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące dotacji na farmy fotowoltaiczne w 2026 roku. Te informacje pomogą Ci podjąć świadomą decyzję o inwestycji oraz zoptymalizować koszty uzyskania wsparcia finansowego.

Czy mogę połączyć dotację z kredytem ekologicznym?

Program Przydomowe Magazyny Energii 2026 pozwala na połączenie dotacji z ulgą podatkową oraz innymi programami, takimi jak Mój Prąd 7.0. Maksymalne dofinansowanie wynosi 28 000 zł (50% kosztu kwalifikowanego). Dodatkowo dostępne jest wsparcie z Programu Czyste Powietrze (do 136 200 zł) oraz ulga termomodernizacyjna (do 53 000 zł). Dla inwestycji o wartości 100 000 zł możliwe jest uzyskanie 28 000 zł dotacji plus 53 000 zł ulgi, co łącznie obniża koszt o 81%.

Jakie są limity mocy dla różnych programów?

Program Przydomowe Magazyny Energii 2026 przewiduje minimalną moc 2 kW oraz maksymalną 20 kW. Te same limity obowiązują w programie Mój Prąd 7.0. Dla rolników dostępny jest Program Agroenergia, oferujący do 25 000 zł na instalacje PV bez wyraźnych limitów mocy. Farmy o mocy 1 MW (1000 kW) nie kwalifikują się do programów mikroinstalacyjnych i wymagają rozwiązań przeznaczonych dla przedsiębiorstw, takich jak Program Energia Plus.

Czy instalacja musi mieć magazyn energii?

Nie, instalacja fotowoltaiczna nie musi mieć magazynu energii, ale sam fakt jego zamontowania zwiększa szansę na uzyskanie pełnego dofinansowania. Program przyznaje 7 000 zł dla samej instalacji PV oraz dodatkowe 16 000 zł dla magazynu energii. Minimalna pojemność magazynu to 2 kWh. Brak magazynu nie wyklucza uzyskania dotacji, ale ogranicza maksymalną kwotę wsparcia do 7 000 zł.

Czy mogę ubiegać się o dotację dla farmy 1 MW?

Farmy o mocy 1 MW (1000 kW) nie kwalifikują się do Programu Przydomowe Magazyny Energii 2026, który ma limit maksymalnej mocy 20 kW. Dla tak dużych inwestycji należy rozważyć Program Energia Plus, oferujący pożyczki od 0,5 mln zł do 500 mln zł, lub skontaktować się z lokalnym punktem informacyjnym NFOŚiGW. Programy mikroinstalacyjne są przeznaczone głównie dla prosumentów, a nie dużych farm energii.

Czy trzeba czekać na przyłączenie do sieci przed złożeniem wniosku?

Zgodnie z warunkami programu, inwestycja musi zostać zakończona przed złożeniem wniosku o dotację, a rozpoczęcie inwestycji nastąpiło po 1 listopada 2025 roku. Instalacja musi być podłączona do sieci elektroenergetycznej - wsparcie nie obejmuje systemów off-grid. Termin składania wniosków to 30 marca - 24 kwietnia 2026 r., a okres kwalifikowalności kosztów inwestycji to 1 sierpnia 2024 r. - 31 października 2025 r.

Czy dotacje obejmują koszty projektu?

Koszty projektu technicznego oraz inżynieryjnego są w pełni wliczane w kwotę kwalifikowanego kosztu inwestycji. Program przyznaje dofinansowanie w wysokości 50% kosztu kwalifikowanego, co oznacza, że wszystkie wydatki związane z przygotowaniem inwestycji (projekt, opinie, prace techniczne) mogą być zaliczone do zwolnienia. Minimalny koszt kwalifikowany to 2 kW mocy instalacji przy czym maksymalna kwota dla samej instalacji PV wynosi 7 000 zł.

Redakcja Fundusz Grantowy · wszystkie artykuły